.: Organizacja obozu zagłady Treblinka II
Strona główna
Aktualności
Historia obozów
Władze zwierzchnie
Obozy zagłady
Obozy koncentracyjne
KL Lublin (Majdanek)
   Obóz
    Założenia i budowa
    Organizacja obozu
    Obsada stanowisk
    FKL
   Podobozy
   Więźniowie
    Oznaczenia
    Funkcyjni
    Samopomoc i konspiracja
   Ucieczki
   Warunki bytowania
   Eksterminacja
   Grabież
   Kalendarium
   Obóz NKWD
   Procesy zbrodniarzy
   Muzeum
   Galeria
   Zdjęcia archiwalne
   Zdjęcia współczesne
Biogramy
Eksperymenty
Dokumenty
Słowniczek obozowy
Filmy
Czytelnia
Autorzy
Linki
Bibliografia
Subskrypcja
Wyróżnienia
Księga gości

Treblinka II
Budowa obozu
Organizacja obozu
Transporty
Proces zagłady
Zbrojne powstanie i likwidacja obozu


początkach 1943 r. w obawie przed likwidacją obozu i znajdujących się w nim więźniów zawiązał się w obozie w Treblince ruch oporu. Należeli do niego m.in. Galewski, dr Julian Chorazycki, Zelo Bloch, Zvi Kortland, Rudolf Mazarek i dr Leichert (w/w nazwiskach mogą wystąpić błędy typu brak kropki nad "z", jeśli ktoś zna poprawność nazwiska to proszę o kontakt). Data wybuchu powstania została wyznaczona na godzinę 18.00 2 sierpnia 1943 r. Z początku wszystko szło według planu. Dorobionym kluczem otworzono arsenał, a znajdującą się w niej broń rozdano powstańcom. Jednak w pewnym momencie zostali zauważeni przez co powstanie wybuchło wcześniej niż planowano. Powstańcy otworzyli ogień do obozowych strażników i wysadzili stację benzynową znajdująca się na terenie obozu. Tłumy więźniów zaczęły napierać na ogrodzenie obozu próbując się z niego wydostać. Z wież strażniczych otworzono do nich ogień, w wyniku czego większość z nich została zabita.

Arsenał

Tym którym udało się uciec byli ścigani przez lokalną policję i strażników z obozu pracy - Treblinka I. W momencie gdy wybuchło powstanie w obozie znajdowało się ok. 1000 więźniów, z których tylko 200 udało się uciec. Z tych 200 jedynie 60 doczekało końca wojny.

Więźniowie, którzy nie zdołali uciec zostali zmuszeni do zacierania śladów po obozie. Komory gazowe nie ucierpiały w wyniku powstania i jej ostanie ofiary zostały zagazowane 21 sierpnia 1943 r. Transporty te miały numery PJ207 i PJ208. Po unicestwieniu tych transportów ziemia na terenie obozu została zaorana i posadzono drzewa. Obóz z miejsca zagłady tysięcy istnień ludzkich przeistoczył się w farmę, na której dla niepoznaki jakby nic się nie stało gospodarował jeden ze strażników ukraińskich - Streibel. Żydzi pracujący przy rozbiórce obozu zostali wysłani do obozu zagłady w Sobiborze. Ostatni transport z wyposażeniem obozu wyszedł 20 października 1943 r.

- - - - - - - - - - - -
<-powrót | w górę

© Copyright Szycha (2004-2015)